Monastir

08. 12. 2009 | † 06. 01. 2010 | kód autora: w7u

Po dovolené v Řecku jsme s Janou chtěly zkusit něco exotičtějšího. Také jsme po té otřesně dlouhé cestě autobusem byly přesvědčené, že tenhle rok (2007) poletíme rozhodně letadlem. A tak jsme vybraly Tunis, středisko Monastir.

Nejprve zase pár faktů (ne, že bych si myslela, že je to nutné, ale musím kvůli škole ). Takže:

Monastir je středně velké město na pobřeží centrální části Tuniska. Míří sem hodně turistů, na druhou stranu ale okolní oblast není zas tak masivní turistická zóna, jako se dají najít na pobřeží v Evropě. Monastir je přes veškerý turistický ruch stále ještě normálním tuniským městem  s běžným životem. Oproti podobnému blízkému městu Sousse je Monastir město relativně malé. Z hlediska památek je  Monastir zajímavý zejména svým Ribatem - opevněným klášterem z asi 9. století (odtud název Ribat), vystaveným na obranu proti Křižákům. Hned vedle stojí tak zvaná Velká mešita, která je velká asi svým významem, protože vedle Ribatu je docela malá. Monastir je rodištěm prvního tuniského prezidenta Habiba Bourguiby. Přímo v Monastiru stojí jeho mauzoleum. Nedaleko Monastiru je mezinárodní letiště. To je velká výhoda pro turisty, kteří chtějí být rychle ubytováni. Letiště v Monastiru je také cílem letadel vezoucích turisty do Mahdie nebo do Sousse, dalších to blízkých tuniských měst. Samotné město Monastir leží na jakémsi mysu,pobřeží ubíhá na severozápad směrem k Sousse (této oblasti se říká Skanes) aMonastir na jih. Všechna zajímavá pobřeží jsou obestavěna hotely s velkými zahradami. Za zónou hotelů jsou místní mělká jezera, která se ale většinou používají pro těžbu soli, takže se nedá chodit na delší procházky do vnitrozemí. Za jezery jsou další tuniská městečka a města, například Sahline (Şaqānis).

Abych řekla pravdu tak z Tunisu žádné extra zážitky nemám. Dovolenou jsme si sice užily, ale tak nějak po svém, místo nás moc neokouzlilo. Bydlely jsme v hotelu Ruspina. Hotel to byl vážně moc pěkný, ale jakmile se vyšlo za jeho brány (kterýmkoliv směrem), byly jsme najednou v zemi nikoho..nikde nic, jen zpustlo, špína a odpadky. Moře už jsem taky viděla čistší, takže jsme celou dovču strávily u bazénu. Nejhorší byly večery, kdy se opravdu nedalo vůbec nic dělat a nikam jít. Kolem dokola nikde nic, jen hotelový bar, který byl samozřejmě předražený. No a nesmím zapomenout na nesmírně otravné a vlezlé Araby. Dvě samotné holky v téhle zemi je opravdu něco - po pár dnech už jsme se bály chodit samy, pronásledovali nás všude.

Výlet jsme podnikly jen jeden, a to přímo do města Monastir. Město je to pěkné, to se musí nechat. Ale zase jen ta jeho "hlavní" část. Na okraji opět špína. Ale prý je to tak v celém Tunisu, tak nevím.

Kdybych měla mluvit za sebe, tak mi to jednou stačilo a víc už bych do Tuniska nemusela. Udělala jsem si obrázek a to mi stačí.


Zobrazit další články tohoto autora

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.